آمار وبلاگ تخصصی دبیر علوم شهرستان تایباد - چرا نهنگ ها خود کشی می کنند؟
وبلاگی علمی با هدف رشد و ارتقاع سطح دانش دانش آموزان تایبادی و ایرانی
دلایل خودکشی وال سانان:
 
—هنوز هیچ پاسخ دقیق و ثابت شده علمی برای ماندن نهنگها و دلفینها در ساحل و بی رغبتی شان به بازگشت به دریا و در واقع میل آنها به مرگ ارائه نشده است . همه نظریاتی که در این زمینه بیان می شوند در حد همان نظریه باقی مانده اند .
 

نظریه اول (اصوات):

—از آنجایی که این پستانداران دریایی جهت خود را با فرستادن امواجی صوتی و سپس دریافت انعکاس آن پیدا می کنند ، گاهی بر اثر خطای فردی و یا اشتباه رهبر گروهشان و با پیروی جمعی از او ندانسته وارد آبهای کم عمق می شوند و سپس راه بازگشت به آبهای ژرف و عمیق را گم می کنند . معتقدین این نظریه می گویند بهترین واکنش انسانی در این حالت آن است که بدن نهنگها و دلفینها را خیس نگه داریم و در اولین فرصت ممکن آنها را به نقاط عمیقتر دریا برده و رها کنیم .
—کشتی های ماهیگیری ٬ کشتی های جنگی که مجهز به سیستم رادار یا رد یابی زیر دریایی هستند اینها اصواتی اضافه در دریا ایجاد میکنند که بر روی سیستم ردیابی صوت در نهنگهای دندار دار اثر میگذارد . ( اصوات اضافی باعث میشود نهنگ ها مسیر خود را گم کرده ٬ و به دنبال صوت رفته و نهایتآ به گل بشینند)
دلایل مخالفین نظریه اول:
 
—در مقابل گروهی هستند که این فرضیه را رد می کنند و می گویند که:
— اولا بسیاری از نهنگهای کوچک و دلفینها به راحتی می توانند در همان آبهای کم عمقی که میانش مانده اند به اعماق دریا بازگردند و نیازی به کمک کسی ندارند .
—ثانیا تجربه نشان داده است که این پستانداران اگر بزور هم به آبهای عمیق برده شوند دوباره به ساحل باز می گردند تا بمیرند و آنهایی که بر نمی گردند نیز احتمالا به نقطه دیگری رفته اند تا خود را به ساحل بیفکنند.
 
نظریه دوم (پیری):
 
—نهنگها و دلفینهای مسن و پیر گاهی به دلیل احساس کاهش یا کمبود واقعی منابع غذایی شان توانایی رقابت با همنوعان جوان خود و تغذیه مناسب را ندارند. درنتیجه ترجیح می دهند بمیرند تا جوانترهای گروه باقی بمانند و به همین خاطر خود را به ساحل می اندازند.
دلایل مخالفین نظریه دوم:
 
—اما مخالفین این نظریه می گویند در میان آنهاییکه خود را به ساحل انداخته اند تعداد جوانها نیز کم نبوده و حتی در برخی مناطقی که ماهی های فراوان وجود دارند - مانند جنوب استرالیا - نیز خودکشی دلفین ها به کرات دیده می شود.
 
نظریه سوم (بیماری) :

—معتقدین این نظریه می گویند گاه بسیاری از نهنگها و دلفینها بنا به دلایل مختلف -از جمله تغذیه از گله هایی از ماهیان بیمار - دچار انواع بیماری های کشنده و فلج کننده و یا دردناک داخلی می شوند و ادامه زندگی از آنها سلب می شود و دیگر نای حرکت کردن و توان بازگشت به یک زندگی عادی در دریا را ندارند. به همین دلیل خود را به ساحل می افکنند و می میرند . این گروه از کارشناسان وجود برخی بیماری های عفونی داخلی یا ویروسی در بدن وال سانان مرده را موید نظر خود می دانند .

دلایل مخالفین نظریه سوم:

—مخالفین این نظریه می گویند که اولا بیماری های یافت شده در بدن نهنگها و دلفینهای مرده در حد کشنده ای نبوده اند و تقریبا اندام همه موجودات زنده همواره میزبان انواع خفیفی از بیماری های مختلف هستند.
—ثانیا کالبد شکافی ها نشان می دهند که در بسیاری از موارد این پستانداران در سلامت کامل خود را به ساحل انداخته اند!
 

نظریه چهارم (دخالتهای انسانی):

—سالهاست که بسياري از کشورهای قدرتمند تلاش می کنند تا طبیعت و جانوران را برای مقاصد نظامی رام نمایند.
—نیروی دریایی امریکا از سالها قبل بطور مخفيانه برنامه ای در رابطه با استفاده از پستانداران دریایی داشت که اين مورد یکی از جالبترین نمونه هاست: به دلفینها تعلیم داده می شوند تا در زیر آب و اطراف شناورها و خصوصاً بنادر به گشت زنی بپردازند و در صورت حس کردن مورد مشکوکی آنرا به تعلیم دهنده خود (که بر روی آب در قایقی منتظر علامت دلفین است) اطلاع دهد.به دلفین آموزش داده شده تا در صورت مواجهه با غواص دشمن با جهش هایی از آب به بیرون بپرد تا دشمن با استفاده از بمب یا سلاحهای صوتی(چیزی که دلفین به آن بسیار حساس است) نتواند به آن صدمه ای بزند.در مواردی حتی به دلفین آموزش داده می شود تا ماسک هوای غواص را از دهان او بیرون آورد و او را مجبور کند به سطح آب بیاید.نصب سلاح، دوربین،لیزر و حتی آمپول CO2 بر روی این جانوران برای حمله به دشمن هم امکان دارد.مین یابی،تشخیص کشتی های خودی از دشمن ( از طریق تشخیص صدای موتور آنها ) و نصب مین و بمب بر روی شناور دشمن و ده ها مورد دیگر نشان می دهد که یک دلفین آموزش دیده چه کارهایی می تواند انجام دهد و چه خطراتی برای دشمن و چه مزیتهایی برای صاحبان خود دارد.
—لازم به ذکر است این پرونده از دو سال قبل توسط قوانین بسیاری از گروههای حامی حیوانات و ان.آر.دی.سی به جریان افتاد. در ضمن ان.آر.دی.سی یکی ازموثرترین سازمانهای ملی است که در جهت حفاظت از محیط زیست فعالیت می کند. این موسسه با استفاده از قوانین مستدل، علوم پیشرفته و حمایت بیش از 2/1 میلیون نفر در سراسر جهان فعالیتهای خود را به منظور حفاظت از حیات وحش و ایجاد محیطی امن و سالم برای تمامی جانداران روی کره زمین پیگیری می کند.
—در این پرونده مطرح شده که امواج صوتی با فرکانس کوتاه و متوسط به زندگی آبزیان صدمه می زند و به همین دلیل باید فعالیتهای آزمایشی و آموزشی نیروی دریایی.....در بسیاری آبها و به خصوص شمال غربی اقیانوس آرام متوقف و محدود شود.
—اما مسئله اینجاست که نیروی دریایی امریکا از پذیرش این مورد خودداری می کند.
—پس از پیگیری های فراوان حکم توقف فعالیتهای امواج صوتی نیروی دریایی امریکا تا سال 2009صادر شد.

نظریات دیگر:

—نظریات دیگری نیز از جمله
—آلودگی آب دریاها
—تردد کشتی های بزرگ
—سمی شدن طبیعی آب دریاها
—تغییر در میدان مغناطیسی زمین
—تاثیر امواج ماهواره ای و موبایل و . . .
— برای توجیه پدیده "خودکشی" نهنگها و دلفینها ارائه شده اند. اما همانگونه که گفته شد هیچکدامشان به مرحله اثبات علمی نرسیده اند.
 
 کدام دسته از نهنگ ها به گل می نشینند ؟
 
 
—نهنگ ها به ۲زیر راسته تقسیم میشوند :
—۱- نهنگ های بدون دندار یا  بالن دار: نهنگ هایی هستند که به جای دندان تیغه های شاخی دارند که از سقف دهان آویزان است . آنها آب را صاف می کنند و از ذرات ریز موجود در آب نظیر زئوپلانکتون ها و سایر آبزیان ریز تغذیه میکنند و بعد آب اضافی را از شکم خارج میکنند . این نهنگ ها دارای آبفشان هستند و سوراخی روی سر دارند که بخار آب حاصل از تنفس را به خارج میدهند .
— ۲- نهنگ های دندار یا بدون بالن: این نهنگ ها دندان دارند و در آنها تیغه های شاخی و آبفشان وجود ندارند. این گروه از نهنگها به گل مینشینند یا به اصطلاح خودکشی می کنند.
 
دلیل گریه نهنگ ها :
 
—هنگامی که نهنگ ها خودکشی می کنند قطرات اشکی از چشمانشان بر روی خشکی جاری میشود
—برخی بر این باورند که چون نهنگها از نظر احساسات بسیار حساس بوده و بیشترین شباهت را به انسانها دارند خودکشی آنها یک امر کاملا احساسی بوده و اشک آنها گواهی بر این موضوع می باشد.
—درحالیکه واقعا اینگونه نیست بلکه: نهنگ ها در موقعی که به خشکی می آیند باید برای دیدن سطح چشمشان مرطوب باشد پس غدد اشکی فعال میشود تا سطح چشم را مرطوب نگه دارد و به نظر میرسد که گریه میکنند .
+ نوشته شده در  جمعه ۲۴ دی۱۳۸۹ساعت ۱۸:۴ بعد از ظهر  توسط عمر علیزایی  |